POREMEĆAJ CIJENA GRAĐEVINSKOG MATERIJALA I PROIZVODA


Eksplozijom cijena građevinskih materijala i proizvoda od druge polovice 2020. godine, uzrokovane su poteškoće u provedbi ugovora o građenju. 

[Ažurirano svibanj 2022]

ZGRABITE 20% POPUSTA!

Kako naći izlaz iz nezavidne situacije?

Stupanjem na snagu Zaključka Vlade RH  objavljenog 30. rujna 2021 u NN, pokušalo se olakšati i naručiteljima i ponuditeljima (ugovarateljima) izlaz iz nezavidne situacije u kojoj su se našli radi ogromnog poskupljenja sirovina.

 

Zaključkom se u cilju ublažavanja posljedica globalnog poremećaja na tržištima građevinskih materijala i proizvoda od 1. listopada 2020., pozivaju naručitelji koji imaju ugovore sklopljene u postupcima javne nabave (javni i sektorski naručitelji):

1.    da zajedno s ugovarateljima pristupe analizi ugovorenih jediničnih cijena građevinskih materijala i proizvoda za neizvršene ugovore o javnoj nabavi, kako bi utvrdili one stavke na koje je promjena cijena utjecala više od 10%, te

2.    na izmjene ugovora temeljem čl. 317. ZJN 2016 u mjeri u kojoj su one opravdane za ublažavanje posljedica aktualne situacije i utvrđene analizom iz točke 1., uz osiguranje revizijskog traga kojim se opravdava tražena izmjena.

3.    Pritom se upućuju naručitelji da izmjene utvrde isključivo za vrijeme dok traje potreba ublažavanja posljedica situacije iz toč. 1.

4.    Odredbe ovoga Zaključka na odgovarajući način primjenjuju se i na izmjene okvirnih sporazuma sklopljenih u postupcima javne nabave.

Čeka se odluka o indeksaciji

Ministarstvo prometa svaki dan sada treba donijeti obvezujućuje mjere kojima će odrediti metodologiju odobravanja povećanja cijena građevinskog materijala tvrtkama koje posluju s državom.

 

Primjenjivat će se mjesečna indeksacija jediničnih prodajnih cijena ključnih materijala u građevinarstvu koja bi vrijedila za ugovore sklopljene nakon 1. listopada 2020.

 

Prema radnom prijedlogu, izvođači bi podmirili povećanje cijene do 10%, a sve iznad toga platio bi naručitelj radova.

POSEBNA PONUDA

Inflacija je realnost.

Saznajte kako riješiti taj problem.

Predavanje na temu poremećaja cijena građevinskog materijala i savjeti stručnjaka jesu upravo što trebate saznati kako se nositi sa tim problemom.

20% POPUSTA

Vrijedi samo za predavanje 06. i 20.05.2022.

U prijavnici upišite kupon "RADOVI20" kako biste ostvarili pravo na popust

PRIJAVITE SE SADA

Pitanja koja se postavljaju pred naručitelje:

01

Kakav utjecaj ima poremećaj tržišta na nove i postojeće ugovore o javnoj nabavi i koje mogućnosti imaju Naručitelji U RH?

03

Odnosi li se povećanje cijene materijala na ukupno povećanje cijene ugovora ili na povećanje koje se utvrđuje po jediničnim cijenama u troškovniku (raščlamba stavki)?

04

Kako tumačiti zakašnjenje izvođača? Terminski plan/konačni ugovorni rok? 

05

Koliko je opravdano raskinuti ugovor sa svim posljedicama takvog raskida (pravnim, ekonomskim, javnim)?

06

Je li sukladno temeljnom načelu ravnopravnosti ugovornih sudionika da potpuni teret nastupa rizika povećanja cijena bude na naručitelju?

Veliko povećanje cijena građevinskog materijala uzrokovalo usporavanje pojedinih projekata

Zbog velikog rasta cijena neki naručitelji su odgodili provedbu natječaja za pojedine infrastrukturne projekte

 

U isto vrijeme, mnogobrojni izvođači ne žele se javljati na natječaje jer su unaprijed osuđeni na gubitak. Pojedini izvođači su po ugovorenim cijenama odbili započeti radove.

 

Naravno, ni naručiteljima nije u interesu da izvođači teško izlaze na kraj s troškovnim udarima.

 

Pred nama u Hrvatskoj velik je investicijski ciklus nakon povučenih ili dogovorenih sredstava iz fondova EU. Ne bi bilo dobro da dođemo u situaciju da zbog svih čimbenika koje sam spomenuo ne možemo realizirati investicije za koje smo dobili novac iz EU. Najviše trpe male tvrtke.

Izdane su i Smjernice

Također, HGK je u suradnji s Odvjetničkim uredom Ljubenko i partneri, objavila Smjernice u siječnju, te ažurirala u travnju 2022. Pod punim imenom: Smjernice za provedbu postupaka priznanja razlike u cijeni temeljem ugovora o građenju u slučajevima porasta cijena pojedinih građevinskih materijala i proizvoda, primjenom čl. 627. Zakona o obveznim odnosima uz primjenu Zakona o javnoj nabavi. 

Prema priloženim Smjernicama primjenom članka 627. ZOO  teret dokazivanja nastupa porasta cijena na tržištu u odnosu na ugovorenu cijenu radova za postizanje izmjene ugovora o građenju je  na izvođaču, a čije zahtjeve porasta cijena na tržištu može podnijeti tijekom ugovora sukcesivno (mjesečno, kvartalno i sl.), a najkasnije do okončanog obračuna i okončane situacije primjenom tzv. „Dokumentarne" metode (dokazivanje fakturama dobavljača, isplatnim listama, otpremnicama za gradilište, ovjerenim dokaznicama mjera, isplatama za plaće i druge troškove radnika, za najam strojeva i opreme, amortizaciju istih i sl.)

Za sada HGK raspolaže sa podacima za 70 proizvoda, a računaju da će se raditi o oko njih 100.

 

HGK je u suradnji s proizvođačima i trgovcima građevinskog materijala uspostavila metodologiju i indekse kretanja veleprodajnih cijena građevinskog materijala.

 

Upravo će ti indeksi omogućiti naručiteljima provedbu postupaka priznanja razlike u cijeni i nastavak provedbe infrastrukturnih projekata.

1.5 milijardi više mjesečno

 

U HGK okvirno procjenjuju da bi se mjesečni trošak ugovora povećao oko 930 milijuna kuna, a u Hrvatskoj udruzi poslodavaca procjena povećanja ide do čak 1,5 milijardi kuna.

Kako se radila indeksacija cijena?

Analizirane su veleprodajne cijene onih materijala i proizvoda na hrvatskom tržištu koji su označeni kao oni kojima se cijena najdrastičnije mijenjala. Pritom su uspoređivane cijene materijala od 1. listopada 2020. do danas. Podaci se prikupljaju od odabranih dobavljača sa značajnim udjelom na tržištu u Hrvatskoj kako bi uzorak za analizu bio relevantan.

 

Indeks cijena svakog proizvoda dobiva se kao prosječna vrijednost dobivenih realnih cijena od tri do pet dobavljača. Indeksna metoda primjenjivala bi se na oko 80 posto sklopljenih ugovora u koje je ugrađena odredba o nepromjenjivosti cijene od trenutka kada je ona ponuđena na natječaju.

 

Nova metodologija primjenjivala bi se i na poslove za koje je u tijeku natječajni postupak. Za većinu radova ponuditelji su shodno uvjetima natječaja morali ponuditi fiksne cijene, a postupci javne nabave traju više od godinu dana i po tim cijenama praktički više nije moguće nuditi posao.

DOĐITE NA USAVRŠAVANJE

U PETAK 06. i 20. svibnja 2022.

i saznajte slijedeće:


Što točno specificira spomenuti Zaključak o cijenama građevinskog materijala i proizvoda?

Što se mijenja?

Što se mijenja od cijena, pojedine troškovničke stavke ili povećanje cijene ugovora?

Što je sa ZJN

Koje odredbe Zakona o obveznim odnosima utječu na promjenjivost cijena?

Analitka je dovoljna?

Je li analitika koju dostavlja ponuditelj za izmjenom cijena dovoljna ili treba dostaviti i dokaze?

Zakonska osnova

Koju zakonsku osnovu ZJN koriste naručitelji za izmjene ugovora?

Izmjena ili raskid ugovora?

Saznajte i za koje vrste slučajeva vrijedi izmjena a za koje raskid ugovora?

PRIJAVITE SE NA USAVRŠAVANJE